دلایل اصلی ایجاد چاقی در کودکان چیست

دلایل اصلی ایجاد چاقی در کودکان چیست

چاقی کوکان یکی از مهمترین مسائلی است که نیاز به بررسی از طریق والدین دارد. زیرا چاقی کودکان عوارض زیادی مثل دیابت، فشار خون و یا چربی یا کلسترول بالا را به همراه خواهد داشت. از طرف دیگر نیز می تواند یکی از عوامل افسردگی در سنین بالاتر باشد. در گذشته بسیاری از خانواده ها فکر می کردند که اگر کودک چاق باشد نشان دهنده سلامتی و سرزندگی او می باشد. متاسفانه این نوع تفکر هنوز هم در میان برخی از خانواده ها وجود دارد. ولی نباید هرگز اضافه وزن را با چاقی اشتباه گرفت. گاهی اوقات کودکان فقط دچار کمی اضافه وزن هستند. تشخیص تفاوت مابین این دو مورد می بایست توسط پزشک متخصص و همچنین بررسی های صحیح صورت گیرد.

عوامل مختلفی هستند که باعث بوجود آمدن این عارضه در کودکان می گردد از جمله این موارد مسئله ژنتیک می باشد. معمولا کودکانی که دارای پدر و مادر چاق و یا مبتلا به دیابت می باشند بیشتر دچار عارضه چاقی می گردند. از جمله مسائل مهم دیگر تحرک و فعالیت کودکان است. متاسفانه شرایط زندگی کنونی و بازی ها و تفریحات جدید موجب گردیده تا فعالیت بدنی تمامی افراد جامعه و همچنین کودکان کاهش پیدا کند. این مشکل در کودکان می تواند باعث چاقی و اضافه وزن گردد که برای سلامتی آنها بسیار مضر می باشد. بنابراین داشتن برنامه صحیح زندگی می تواند بسیار در سلامتی جسمی و روحی کودکان تاثیر مثبت داشته باشد. عامل مهم دیگر نوع عادت های غذایی است، این مشکل نیز در زندگی امروزه با توجه به گرایش افراد به غذاهای چرب و ناسالم افزایش یافته است. بنابراین با داشتن یک برنامه غذایی سالم نیز به آسانی میتوان به کنترل اضافه وزن در کودکان کمک نمود. برخی بیماری ها و مسائل هورمنی نیز به ندرت وجود دارند که باعث چاقی در کودکان می گردند که برای بررسی این مسائل می توان یک سری آزمایش های کامل و معاینه های صحیح توسط پزشک انجام داد و از عدم وجود آن اطمینان حاصل نمود.

منبع و ماخذ : pishro-teb.com

پست بعدی

وجود تورم در قسمت مچ و ساق پا نشانه چیست

د مرداد 4 , 1400
معمولا وجود تورم در هر قسمت از بدن نشانه تجمع مایعات در آن قسمت می باشد. این عارضه معمولا به خودی خود همراه با درد نمی باشد مگر اینکه به دلیل اعمال ضربه به آن عضو صورت گرفته باشد. جمع شدن مایعات در اعضاء تحتانی بدن به دلیل وجود جاذبه […]

نویسندگان

پیشرو طب پرشیا

شرکت پیشرو طب پرشیا با اخذ مجوز رسمی واردات از اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران و مجوز واردات و خدمات تجهیزات لیزر از سازمان انرژی اتمی به عنوان اولین عرضه کننده و اولین دارنده گواهینامه بین المللی ISO13485 و ISO9001 در مدیریت کیفیت واردات تجهیزات پزشکی در ایران معرفی گردیده است ، کلیه محصولات این شرکت دارای مجوز رسمی واردات از وزارت بهداشت با قابلیت استعلام میباشد .

دسته‌ها