ضعف عضلانی و عوامل ایجاد کننده آن چیست

ضعف عضلانی و عوامل آن چیست

شاید برای هرکدام از ما هم پیش آمده باشد که گاهی اوقات احساس ضعف در عضلات خود نماییم. گاهی اوقات با استراحت این ضعف بهبود می یابد ولی گاهی از اوقات نیز این مشکل برطرف نمی شود، در این حالت باید حتما دلیل آن مورد بررسی قرار گیرد. دلایل ایجاد ضعف عضلانی ممکن است کوتاه مدت و یا طولانی، مسائل جزئی و یا مهم و خطرناک و حتی موقت و در برخی از اوقات نیز دائمی باشد بنابراین باید حتما به طور کامل بررسی شود. برخی افراد عدم حرکت راحت اعضاء بدن که به دلیل مسائل و مشکلات در مفصل می باشد را به طور اشتباه ضعف عضلانی تلقی می کنند در صورتیکه ضعف عضلانی عدم حرکت صحیح عضلات و در واقع عدم انقباض عضله های بدن و ایجاد مشکل حرکتی در آن عضو بدن می باشد. در اینجا به بیان برخی از عوامل ایجاد آن خواهیم پرداخت.

یکی از دلایل ایجاد این عارضه می تواند کم خونی باشد. کم خونی که به دلیل کمبود هموگلوبین در جریان خون می باشد می تواند علاوه بر ضعف عضلانی سرگیجه و سردرد و احساس سرما در دست و پا نیز باشد. همچنین مشکلات کلیدی که باعث ایجاد و تولید بیش از اندازه کراتنین در عضلات می شود ممکن است باعث گرفتگی و ضعف عضلانی گردد. یکی از عوامل مهم دیگر عدم استفاده از عضلات بدن و در واقع نداشتن تناسب اندام می باشد. این عامل یکی از عوامل رایج ضعف عضلانی است که به سبک غلط زندگی و غیرفعال بودن بدن باز می گردد. در صورتیکه از عضلات بدن استفاده نشود فیبرهای موجود در عضلات متاسفانه با چربی ممکن است جایگزین شوند در این حالت بدن زودتر از حالت طبیعی احساس خستگی و ضعف می کند البته این مشکل با تحرک و ورزش های صحیح و رژیم غذایی مناسب قابل برطرف شدن است ولی باید به موقع اقدام شود. در ضمن این مسئله بیشتر در سنین بالا خود را نشان می دهد و بروز خواهد داد. برخی عفونت ها که معمولا به صورت التهاب در عضلات به وجود می آیند نیز باعث ضعف عضلانی می شوند. همچنین بارداری و برخی از بیماری های مزمن مانند کم کاری تیروئید، آدیسون، ام اس، فلج مغزی و برخی بیماری های دیگر نیز می تواند باعث بوجود آمدن این عارضه گردد که باید مورد بررسی توسط پزشک متخصص قرار گیرد.

منبع و ماخذ : pishro-teb.com

پست بعدی

بهترین روش جهت کاهش سردردهای میگرنی چیست

ش اردیبهشت 25 , 1400
سردردهای میگرنی یکی از آزاردهنده ترین مسائلی است که برخی اوقات افراد دچار آن می شوند. دلیل اصلی آن ایجاد تداخل در کارهای اصلی افراد می باشد و متاسفانه آمار این مشکل در کشور ما نسبت به آمار جهانی آن بالاتر است. این نوع سردرد در خانم ها بیشتر از […]

نویسندگان

پیشرو طب پرشیا

شرکت پیشرو طب پرشیا با اخذ مجوز رسمی واردات از اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران و مجوز واردات و خدمات تجهیزات لیزر از سازمان انرژی اتمی به عنوان اولین عرضه کننده و اولین دارنده گواهینامه بین المللی ISO13485 و ISO9001 در مدیریت کیفیت واردات تجهیزات پزشکی در ایران معرفی گردیده است ، کلیه محصولات این شرکت دارای مجوز رسمی واردات از وزارت بهداشت با قابلیت استعلام میباشد .

دسته‌ها