علت اصلی پراکندگی فکر و عدم تمرکز چیست

علت اصلی پراکندگی فکر و عدم تمرکز چیست

انسان ها تمایل دارند تا چند کار را به طور همزمان انجام دهند به طور مثال در حین خواندن و یا نوشتن مطلبی هستیم و از سوی دیگر ذهنمان به سمت یک نوع خوراکی که برایمان جذاب است حرکت می کند و از طرف دیگر به فکر انجام یکی از کارهای روز آینده هستیم و تمام این تفکرات به طور همزمان از ذهنمان می گذرد، در این حال هرکدام از آن تفکرات ذهن ما را به سمت خود جلب می کند و ما باید بتوانیم آن ها را کنترل نماییم. همچنین باید گفت که تمام افراد توانایی تمرکز دارند، البته تمرکز عاملی نسبی است و هیچ فردی نمی تواند بگوید که همیشه دارای تمرکز بالایی است و یا همیشه حواس پرت است. ما باید برای داشتن تمرکز تلاش کنیم زیرا با این عامل است که می توان کارها را به صورت موثر و مفید به نتیجه رساند.

علت های مختلفی برای عدم تمرکز وجود دارد. به طور نمونه یکی از عوامل موثر در آن عدم استراحت کافی و یا خواب کافی است. اگر فردی در طول روز به میزان لازم استراحت نداشته باشد، در طی فعالیت های روزانه دچار اختلال و پرتی حواس بیشتر خواهد گردید. عامل موثر دیگر عدم استفاده زیاد از گوشی و یا در واقع می توان گفت تکنولوژی و فناوری است. بسیاری از محققان بر این باورند که استفاده زیاد از تکنولوژی به خصوص موبایل و کامپیوتر یکی از عوامل مهم در عدم تمرکز می باشد البته این عامل در افراد بزرگسال بیشتر بوجود می آید. همچنین وجود افکار منفی در ذهن نیز یکی از عوامل بسیار مهم و موثر در خصوص پراکندگی فکر می تواند محسوب گردد زیرا این افکار باعث تفکر به مسائل حاشیه ای زیادی در فرد می گردد که خود این عامل موجب عدم تمرکز می شود. عوامل موثر دیگری مانند استرس زیاد، عدم اعتماد به نفس، انجام همزمان چند کار، خودخواهی، نارضایتی از انجام یک فعالیت، کم تحرکی و … از دیگر مواردی است که می تواند باعث به وجود آمدن این عارضه گردد.

منبع و ماخذ : pishro-teb.com

پست بعدی

شایع ترین علل ایجاد تپش قلب چیست

ش دی 13 , 1399
قلب انسان مانند تلمبه ای است که با هربار تپیدن، خون را در بدن به گردش درمی آورد. شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که احساس کنید قلبتان چند ثانیه تند و محکم بتپد به این حالت در بدن اصطلاحا تپش قلب می گویند. افراد ممکن است این […]

نویسندگان

پیشرو طب پرشیا

شرکت پیشرو طب پرشیا با اخذ مجوز رسمی واردات از اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران و مجوز واردات و خدمات تجهیزات لیزر از سازمان انرژی اتمی به عنوان اولین عرضه کننده و اولین دارنده گواهینامه بین المللی ISO13485 و ISO9001 در مدیریت کیفیت واردات تجهیزات پزشکی در ایران معرفی گردیده است ، کلیه محصولات این شرکت دارای مجوز رسمی واردات از وزارت بهداشت با قابلیت استعلام میباشد .

دسته‌ها