مهمترین عوامل ایجاد حساسیت پوستی چیست

مهمترین عوامل ایجاد حساسیت پوستی چیست

خارش و حساسیت پوستی مشکلی است که برای اغلب افراد پیش می آید و افراد از راه های درمان خارش و حساسیت پوست و علائم آن آگاهی ندارند. حساسیت پوستی معمولا، زمانی اتفاق می افتد که پوست با هر چیزی که باعث حساسیت یا آلرژی میشود،تماس داشته باشد. این بیماری در هر فردی می تواند رخ دهد به خصوص در افرادی که دارای حساسیت شدید و مقاومت کم هستند. آلرژی پوستی در هر ناحیه ای از پوست می تواند رخ دهد، اما شایع ترین آن پشت زانو و بازو می باشد. این بیماری،به طور دوره ای گسترش می یابد و به تدریج کاهش می یابد. آلرژی پوست باعث ایجاد تحریک، خارش ،خشکی و پوسته پوسته شدن می شود. خشکی پوست معمولا روی پوست سر ،پیشانی و صورت ظاهر میشود.

در اینجا به بیان مهمترین عوامل ایجاد حساسیت پوستی و همچنین برخی از روش های پیشگیری از آن خواهیم پرداخت :

مواد شوینده : تماس با مواد شوینده از جمله پودرهای لباس‌شویی، مایع ظرف‌شویی و مواد سفید‌کننده، از مهم‌ترین دلایل بروز حساسیت پوست است. این مواد رطوبت و چربی سطح پوست را از بین می‌برند و آن را در برابر عوامل خارجی نفوذپذیر می‌کنند.

گرده گیاهان : گرده گلها و درختان و سبزه ها می تواند حساسیت فصلی را تحریک کند. واکنش بدن می تواند به صورت عطسه و آبریزش از بینی و سوزش و اشک چشم باشد.ا گر چنین اتفاقی برای شما افتاد باید از محصولات ضد حساسیت استفاده کنید ولی کلا بهتر است در روزهایی که باد می وزد در صورت امکان بیرون از خانه نروید.

شرایط شغلی : شغل هایی که نیاز به قرار گرفتن در معرض فلزات خاص، حلال ها و مواد شوینده دارند ،احتمال ابتلا به آلرژی پوست را افزایش می دهند.

مواد غذایی : برخی مواد غذایی مثل شیر ،صدف ،تخم مرغ و برخی دانه های آجیل مثل بادام زمینی نیز ایجاد حساسیت می کنند. علایم حساسیت تنها چند دقیقه بعد از خوردن آنها بروز می کند. علایم می تواند به صورت سختی تنفس ،التهاب ناحیه دهان ، نفخ و دل پیچه بروز کند. اگر به هر یک از این مواد غذایی حساسیت دارید حتما از خوردن آن اجتناب کنید. در صورت مصرف اشتباهی تزریق “اپینفرین”می تواند این علایم را کنترل کند.

کهیر : علت بروز کهیر یا شیمیایی است یا فیزیکی. به دنبال یک محرک درونی یا خارجی هیستامین یا سروتونین از سلول‌های ماست خارج می‌شود که این موضوع باعث ارتعاش آب از خون به مایع میان‌بافتی می‌شود. وقتی آب در مایع میان‌بافتی و بین‌سلولی تجمع کرد، کهیر نمود پیدا می‌کند. البته کهیر روی پوست قابل‌ملاحظه است، اما در بافت‌های گوارشی به شکل سوء‌هاضمه و درد و سوزش ظاهر می‌شود و در مخاط تنفسی به شکل تنگی نفس.

بیماری های داخلی :  این بیماری ها شامل مشکل کبید، سوء جذب گندم (بیماری سلیاک)، نارسایی کلیه، کم خونی ناشی از کمبود آهن، مشکلات تیروئیدی و سرطان ها از قبیل لوسمی و لنفوم می باشد. در این نوع بیماری ها و مشکلات، خارش عموما کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

آلودگی هوا : یکی از رایج‌ ترین موارد موجود در رابطه با آلرژی، قرار گرفتن در معرض هوای آلوده است. آلرژی و حساسیت تنفسی و حساسیت پوستی از جمله آسیب هایی است که در اثر مجاورت با هوای آلوده ممکن است به آن مبتلا شویم.

فلز هایی که باعث ایجاد حساسیت می شوند : امروزه یکی از مشکلات اساسی که افراد در استفاده از زیورآلات با آن موجه هستند ایجاد حساسیت بعد از استفاده از آن است. زیورآلات اغلب از آلیاژ فلزات مختلف ساخته می شود که میتواند شامل مواد مضر نیز باشد. از آنجا که زیورآلات با پوست در تماس هستند و قابل لمس می باشند اغلب شامل مواد خطرناکی هستند که می تواند وارد بدن شود و به طور قطع این مواد خطرناک بعد از استفاده و دور انداختن ممکن است به محیط زیست نیز آسیب برساند.

منبع و ماخذ : pishro-teb.com

پست بعدی

مهمترین اثرات منفی آلودگی هوا چیست

چ اسفند 22 , 1397
حتی انسان های سالم نیز می توانند فشار بر روی سلامت که به دلیل آلودگی هوا به وجود می آید، مانند؛ ناراحی و سوزش سیستم تنفسی و مشکلات تنفسی را در هنگام فعالیت های بیرون از خانه، تجربه کنند. آلودگی هوا نه تنها سلامت جسم را تهدید می کند بلکه […]

نویسندگان

پیشرو طب پرشیا

شرکت پیشرو طب پرشیا با اخذ مجوز رسمی واردات از اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران و مجوز واردات و خدمات تجهیزات لیزر از سازمان انرژی اتمی به عنوان اولین عرضه کننده و اولین دارنده گواهینامه بین المللی ISO13485 و ISO9001 در مدیریت کیفیت واردات تجهیزات پزشکی در ایران معرفی گردیده است ، کلیه محصولات این شرکت دارای مجوز رسمی واردات از وزارت بهداشت با قابلیت استعلام میباشد .

دسته‌ها